آسمایی فرهنگی :

- عبدالوکیل سوله مل: قربانی راضی؛

- ع . رشید:‌په وینو لژند ننګرهار ته؛

- هارون یوسفی: چه شد؟

-  م۔ الف کرګر : د تصوف ريښه او بنسټونه؛

- هارون یوسفی:‌ به طور مثال؛

- عارف پژمان: تجاوز بر کودکان مهاجر افغان، در ایران اسلامی؛

- عارف پژمان : ریش آقا را باور کنیم  یا فرهنگ پنج هزار ساله را؛

- پرتونادری : دارالحکمت حکیم الحکما؛

- سیامک هروی: قصه و یک عالم حرف ناگفته؛

- ودان روښان : د دوو زمانو ټکر- د خوست د موساخیل ولسوالی د خلکو د پریکړی په هکله؛

- عبدالوکیل سوله مل: عشق و نفرت؛ و مطالب دیگر

 مطالب برگزیده از انترنت

نقدی بر اظهارات اخیر سفیر ایران در افغانستان در پرتو اسناد بین‌المللی
در ایران چه می‌گذرد؟

 تحلیلگران پاسخ می‌دهند

تظاهرات  اعتراضی ۱۳۹۶ در ایران
اکبر گنجی: فقیهان: هم دشمن عقل و اخلاق، هم غارتگر بیت المال

لینک خبرگزاری ها ،‌ نشرات رادیویی و تلویزیونی

اخبار و گزارش های افغانستان

 باختر

پژواک ـ پښتو پژواک ـ دری
 طلوع نیوز آریانا نیوز تلویزیون ملی
بي بي سي: دري پشتو

    آزادي :

 پشتو دري 
دويچ ويلي:   پښتو دری
صداي امريکا: پشتو دري
رادیوی چین: دری پشتو
رادیوی روسیه: پشتو دری
ت ار ت- ترکیه دری پشتو
العربیه   العربیه    
رادیو فرانسه   فارسی

 

 

19.08.2018

پوهنیار بشیر مومن

نود و نهمین سالگرد استرداد استقلال کشور بر همه ملت افغان  شاد باد!

کسانی که میگویند کدام استقلال؟ کم از کم از شهیدانی که در راه استقلال افغانستان جان داده اند خجالت بکشند. آنان استقلال را برای ما گرفتند ، ما باید بتوانیم  آن را نگهداری کنیم!

از زمانی که امان الله خان گفت از بد حادثه اینجا به پناه آمده ایم و افغانستان را ترک کرد ، تا اکنون ملاهای نوکر در برابر امان الله خان ها میجنگند! (داکتر سمع حامد)

در مورد شاه امان الله و استقلال کشور کتب ورساله های های بسیار زیاد و مبسوط از جانب دانشمندان افغان و مورخین  خارجی نوشته شده است، من فقط میخواهم  ضمن تبریکی این روز تاریخی بزرگ ، یک اشاره کوتاه بر مفاهیم استقلال و آزادی داشته باشم .

 از نظر علم جامعه شناسی، استقلال در امور سياسی یک کشور عبارت از...ادامه...

 

19.08.2018

پوهندوی شیما غفوری

استرداد استقلال افغانستان

یاداشتی در مورد موضعگیری بعضی افراد در فیسبوک!

کی ها این روز را با تبریک گفتن و کی ها  آن را با تخریب کردن استقبال می کنند؟

در تاریخ هر مملکت روزی که کافۀ ملت برای استرداد استقلال و حفظ نوامیس ملی به پا خیزد و خون خویش را به خاطر یک هدف والا  بریزد، قابل تمجید و ارج گذاری است. صرف نظر از این که کی و از کدام قوم جامعه  در رأس آن قرار داشته است.

در این ارتباط نظر به موضعگیری بعضی ها در شبکۀ فیسبوک چند سوال را مطرح می نمایم ...ادامه...

 

02.08.2018

دستګير روشنيالی

يو هيواد او دوه واکمن سيستمونه

افغانستان د دوه سيستمه کيدلو توان نه لري.  دلته همدا اوس د يو ځای کونکو ارزښتونو په پرتله ويشونکي زاړه ارزښتونه پياوړي دي.

په افغانستان کي حوادث په چټکي سره وده او عمل کوي او په دي برسيره په دي هيواد حوادث او...بشپړ متن...

 

18.07.2018

داکتر زرغونه عبیدی

کومک های اولیه در واقعات عاجل

کومک های اولیه به معنای انجام دادن یک سلسله اقدامات عاجل جهت نجات شخص مریض و یا مجروح از خطرات حیاتی صحی ناگهانی میباشد. این اقدامات میتواند از بدتر شدن حالت صحی مریض و یا مجروح جلوگیری کرده و حتا او را  از مرگ حتمی  نجات بدهد. کومک های اولیه از لحظهٔ ...ادامه...

15.07.2018

پوهاند زهما چشم از جهان بست

پوهاندعلی‌محمد زهما، استاد پیشین پوهنتون کابل و  شخصیت علمی و فرهنگی  فرهیختهٔ افغانستان به روز یک‌شنبه (۲۴ سرطان) در سن ۹۶ ساله گی در شهر وین کشور اتریش چشم از جهان بست- روانش در ابدیت شاد و آسوده باد!

پوهاند علی محمد زهما شخصیت بزرگی بود که تا توان داشت  به حیث یک دانشمند و فرهنگی  روشنگر و ترقیخواه با پاکنفسی تمام به جامعه و کشورش صادقانه خدمت کرد،‌ هیچگاهی در برابر صاحبان زور و زر سر خم ننمود و تا پایان زنده گی با سربلندی زیست.

آسمایی وفات این بزرگمرد دانش و فرهنگ را به فرزند ایشان و همکار پیشین آسمایی جناب دهقان زهما و همهٔ‌ خانوادهٔ ‌ایشان و نیز‌ همه اعضای  خانوادهٔ دانش و فرهنگ افغانستان تسلیت میگوید.

ما برای یادبود و بزرگداشت از پوهاند زهما یکی از آثار ارزشمند استاد و نیز نبشتهٔ  سه تن از شاگردان سرشناس وی را به خواننده گان آسمایی تقدیم میداریم.

15.07.2018

عبدالباري جهاني

 زما استاد علی محمد زهما

یوه شېبه مخکي خبر سوم چي زما او د افغانستان د تاریخ د زرهاوو نورو شاګردانو قدرمن استاد پوهاندعلی محمد زهما د ۹۶ کالو په عمر په اطریش کي وفات سو- انّا لله و اناّ الیه راجعون.

... زهما ډېر لوی نوم وو، خو له بده مرغه چي نه یې چا د لیکنو، نه د استادی، نه د پاکی او نه د وطن پالني قدر وکړ...بشپړ متن...

15.07.2018

اسحاق نگارگر

و این بزرگمردی

که از جهان ما رفت!

اُستاد زهما را میگویم من جوان بودم و به فرمان ذوق ادبیی که داشتم پیش از اینک ه شامل فاکولتهٔ ادبیات شوم در بدیع، بیان و تاریخ ادبیات کمابیش مطالعه داشتم و این مطالعه در آن جوانی برایم نوعی غرور و خود خواهی میداد تا در پرتو مطالعهٔ خود اندازهٔ تسلط استادان را در مضامینی که درس میدادند آزمایش نمایم. بالطبع برخی از استادان از این شیوهٔ من ناراض میشدند. من خود گرفتار نوعی غرور کاذب بودم و میپنداشتم که فاکولته برایم جیزی تازه ندارد. و درهمین وضع روحی بودم که استادی سرشار از نیروی اعتماد به نفس و متکی بر خویشتن وارد صنف شد و در آن روزگار چندان معمول نبود که اُستاد خود را معرفی کند. او آمد و گفت...ادامه...

15.07.2018

دکتور عارف پژمان

دانشمند دلیرمعاصر،

استاد زهما  به ابدیت پیوست

دانشمند دلیر، پروفیسور علی محمد زهما،  یک روز پیش به ابدیت پیوست. در تمامی عمرم، آدمی به جوانمردی و جرات او کمتر دیده ام. زنده یاد ، چونان سپیدار، تجسم پایداری باغ بود. ایشان، به اسلوب آزادهٔ سربلند، ، درسرزمین آبایی اش،غریبانه زیست، در دوران داوود خانی ، خانه نشین بود؛ در طلیعهء قدرت یافتن حزب دموکراتیک خلق ، به زندان افتاد و درین اسارتگاه،شکنجه های طاقت فرسا دید. در همانحال استاد زهما ، از سامان دهنده گان نخستین ...ادامه...

01.07.2018

پوهنیار بشیر مومن

 جامعه شناسی همبسته گی

اصطلاح همبسته گی به عنوان یک مقوله سیاسی- جامعه شناسی است، و از لحاظ لغوی،پیوند، اتصال و ارتباط بین دو چیز یا دو تن را افاده منماید. به عبارت دیگر همبسته گی،  یعنی احساس مسوولیت متقابل بین چند نفر یا چند گروه است که از آگاهی و اراده برخوردار باشند که ممکن است  شامل پیوندهای انسانی و برادری بین انسانها به طور کلی و یا حتی وابسته گی متقابل حیات و منافع بین آنها باشد. هدف  از همبسته گی ملی هماهنگی ميان اجزای تشکيل دهنده کل نظام اجتماعی است. در جوامع سنتی پيوند های گوناگونی از قبيله تا مذهب و حکومت موجب همبسته گی جامعه می شد اما در عصر جديد، نوسازی و تحولات صنعتی ميان اجزای متجانس و همبسته قديم ناهماهنگی به وجود آورده است. از اين رو مسأله حفظ همبسته گی در سطح فرهنگی، اجتماعی و ملی يکی از موضوعات اصلی مورد علاقه در جوامع و نظام های در حال گذار است. همبسته گی قبل از هرچیز در معنائی عمیقش امری نسبی است و نه مطلق و در سطوح و میزانهای گوناگون در همگامی و همفکری اشخاص و جریانهای سیاسی و سازمانهای مدنی و قشرهای اجتماعی قابل مشاهده است.  وبه فهم  جامعه‌شناسی، این مقوله معنی را می‌رساند که بر پایه آن در سطح یک گروه یا یک جامعه، اعضا به یکدیگر وابسته‌ و به طور متقابل نیازمند یکدیگرند. اصطلاح همبسته گی اجتماعی (social cohesion) برای اولین بار توسط امیل دورکیم ( David mile Durkheim)جامعه شناس فرانسوی مطرح شد. همبسته گی اجتماعی در واقع شاخصی برای شناخت میزان وحدت وانسجام سازمان و جامعه است و شکل دیگر احساس تعلق و هم سرنوشتی  بین اعضای سازمان و جامعه را نشان می دهد. معلوم است که اجتماع  انسانی‌، شبکه‌های روابط بین افراد را به وجود می‌آورند که این روابط افراد را در واحدهای اجتماعی منسجم متحد می‌کند. با برخوردهای روزمره و رو در رو در...ادامه...

01.07.2018

ودان روښان

روسي چارواکي او طالبان د نشه یي توکو قاچاقو انحصار هڅه کوي

په دې وروستیو کې د اموسیند غاړې ته څېرمه پرتو سیمو کې د طالبانو جګړو په بې مخینې توګه په داسې بڼه  زور اخیستی چې له بده مرغه امنیتي ځواکونو ته په کې درنه مرګ ژوبله هم اووښتې ده.

په تازه پېښه کې طالبانو د تخار ولایت چا اب ولسوالۍ نواباد  سيمه نيولي او ۱۶ پوله ساتي سرتيري يې وژلي دي. سیمه ییز چارواکي وایي د پوسیتې وسلې، مهمات او نور لوژستیکي توکي هم طالبانو ته ...بشپړ متن...

26.06.2018

دستگیر روشنیالی

د حل تر ټولو ښه لاره په ټولنه کي د انساني ارزښتونو واکمني دی

د انساني ارزښتونو واګمني يوه تيوريکه فرضيه نه، بلکي يو واقعيت دی.

ټولنه د انسان کور دی او انسان بايد په مرکز کي وي.

ټولنه د ټولني جوړښتونه د انسان د کار محصول دي نو ولي انسان په مرکز کي نه وي؟

زه ځکه د انساني ارزښتونو په واکمني ټينگار کوم چي دا د ما او تا ارزښتونه دي. دا د هري...بشپړ متن...

 

16.06.2018

سید حمیدالله روغ

موضع جناب راوش

 و موضع جناب پدرام

چرا موضع ما نیست ؟

...ادعا هایی که جناب لطیف پدرام مطرح می کند ، که چقدر خلاف عادت هستند یا نیستند، به جایش؛ آن چه بیشتر جلب توجه می کند، این که با این ادعا ها یک شخصیت خلاف عادت در میدان سیاسی لنگر انداخته است که سخن سیاسی ما را دنگر انداخته است؛ معیار در این باره که ما سخن سیاسی نداریم، همین است که پدرام با نخودِ چلِ قومی همه آن چه را خودش چلندِ سیاست می نامد، ناچل ساخته است.

در این باره که پیام پدرام چی است، در ذیل پام می کنیم؛ اما اول تر این سوال پیش می براید که ما پدیده یی از رقم پدرام را در کجا مقام می کنیم؟ به این سوال ما جواب روشنی نداریم و به همین علت تا کنون هم ما به جای این که از مایۀ سخن وی بپرسیم، مثل این است که از سایۀ خود در یخن وی بترسیم؛ چرا ما کمتر به پدرام و رویکردش نام داده باشیم و بیشتر به وی و هرچه کرد دشنام داده باشیم؟ به مانند جناب شفیع عیار که می گوید...ادامه...

12.06.2018

حمید عبیدی

چه مینویسم ، چرا و چه گونه مینویسم و از همسخنانم چه چشمداشتی دارم 

 

 

ادامه ی مقالات ، تحلیل ها و تبصره ها....

صفحهٔ‌ویژهٔ رویاهای من برای افغانستان 

صفحه ی ویژه ی انتخابات  2014

لینک های مهم صفحات آسمایی:

کتاب ها

مباحثات و صفحات ویژه ورود به آرشيف عمومی آسمایی

صفحه ویژه ی مدیر مسوول آسمایی

 صفحه فرهنگی آسمایی

مطالب برگزیده از انترنت

صفحه ویژهٔ مباحثات دینی

آرشیف صفحه ی فرهنگ تفکر 

خبرگزاری ها ،‌ نشرات رادیویی و تلویزیونی