اعلامیه انشا

در سوگ شاعر زنی شهید

 

مرگ جانگداز بانوی سخن آفرین( نادیه انجمن) با چنگال خشم وغضب همسرش ،گزارش درناک دیگری است از بیداد بی فرجام جماعتی از مردان سرزمین مان بر زنان وشیوه یی ا ست تازه تر از خشونتی که هر روز افزون تر از دیروز با سیمای دهشت باری رخ مینماید و قربانی میطلبد. اگر دیروزرگهای تن رابعهءبلخی ـ این نخستین بانوی شهید در تاریخ ادبیات پارسی دری ـ  با خنجرتیزبرادر  ی  د ر  بلخ باستان ، بریده میگشت ؛ امروز گلوی شاعر زن دیگری با چنگ وچنگال همسری درهرات بایدفشرده گردد تا هم فرهنگ خشونت، امتداد تاریخی خویش را نگهدارد وهم  خواتین خرگاه  شعر،هر روز مظلومانه تر در قربانگاه ادبیات ، جان وتن شان را چون هدیه نا قا بلی در سلاخ خانهء مردان ستمباره پیشکش کنند. 

 اگر در سدهء نهم هجری همسری یارای آنرا داشت تا ( سرو سیمین تنی ) چون مهری هروی را به زندان افگند و کنده در پای ظریفش اندازد؛ امروزدر اوج هیا هوی حقوق بشرو ادعای دروغین تساوی جنسی ،شوهری میتواند بی هراس از قانون و بی پروا به مهر و عاطفهء انسانی،  زئدگی همسر ش را باز بستاند و بی آزرمانه بانگ بردارد که :آر ی اقرار میکنم که اورا زیر ضرب و شتم خویش از میان برده ام.ما شاعران و قلمزنان  کشور در تبعید، نفرت و نفرین خویش را  از این رویداد غمناک  ابرازمیداریم و در سوگ (نادیه انجمن)  اندوهگنانه عزا داریم.

                                          انجمن نویسنده گان و شاعران افغانستان( انشا)

 

 

***

گزارش و تصوير از صفحهء هرات اونلاين

 

نادیا انجمن شاعر جوان و خوش قریحه هرات به قتل رسید

 در یکشنبه شب ۱۵ عقرب  نادیا انجمن شاعر جوان خوش قریحه و با استعداد هرات از این دنیا وداع نمود.

او یکتن از شاعران جوان و با استعدادی بود که اشعارش از دل برمیخواست و بر دل مینشست.

خانم نادیا انجمن با ضربات کوبنده یک شیء سنگین وزن به قتل رسیده است.

آقای فرید مجیدی نیا شوهر نادیا انجمن که یک سال قبل با وی ازدواج نموده بود اظهار داشته است که نمیداند با چه چیزی به صورت خانم انجمن کوبیده است.

گفته میشود مجیدی نیا از چرس(حشیش) استفاده نموده بود.

 

 نادیا انجمن شاعر جوانی که توسط شوهرش روز یکشنبه به قتل رسید.

 

یک مرجع آمریت جنائی هرات اعلام داشته است که در صورت خانم انجمن کبودی های مشاهده میشود که از یک حادثه خبر میدهد.

با این حال آقای مجیدی نیا شوهر خانم نادیا انجمن از سوی قوماندانی امنیه هرات دستگیر شده است.

گفته میشود خشوی (مادر شوهر) خانم انجمن از ساعات اولیه صبح یکشنبه مفقودالاثر شده است.

خویشاوندان خانم انجمن علت فرار این زن را دست داشتن در قتل خانم انجمن ابراز میدارند.

محمد نادر خیری یکتن از شاعران اهل هرات میگوید مرگ خانم انجمن او را آنقدر متاثر ساخته است که امروز سخن گفتن هم برایش مشکل بوده است او میگوید اشعار خانم انجمن در نوع خود بی نظیر بوده است.

سعیدالدین جامی یکتن از همصنفیان خانم انجمن که خود از آغازین دقایق صبح امروز این خبر را دریافت کرده بود میگوید: همه همصنفیانش از او خاطرات خوشی داشتند او دختر با اخلاق و خوش برخوردی بوده است.

جامی اضافه کرد: خانم انجمن بلندترین نمرات در سطح دانشگاه هرات را کسب مینمود.

محمد عاکف وثیقی یکی دیگر از همکلاسان خانم انجمن که در چهره اش تاثر هویدا بود مرگ نادیا انجمن را یک ضایعه بزرگ فرهنگی برای افغانها میداند.

او در حال نوشتن زندگینامه و بیوگرافی خانم انجمن بود و برای مراسم فاتحه خوانی این شاعره بزرگ و برگزاری مراسم یادبود از سوی دانشکده ادبیات تلاش میورزید

نادیا انجمن خود را فرزند ترازوی تقدیرمیدانست،که از زمستان 1359 بدین سو پیوسته در کفه های نا متعادلش سبک و سنگین می شد.

تحصیلاتش را در لیسه محجوبه هروی هرات سپری نمود و اکنون دانشجوی سال چهارم دانشکده ادبیات دانشگاه هرات بود،از همان گاه که خود را میشناخت شعر را عزیز ترین در هستی کوچکش شناخت.

نخستین مجموعه اش<<گل دودی>> را-که اندک تراوشهای است از تندیس ترک خورده احساساتش ،همان که هماره آماجگاه تازیانه های دست سرنوشت بوده است-را به علاقه مندان شعر و ادب پارسی ارائه داشت

نادیا اینک با بیست و پنج سال گذشت از بهار زندگی اش سال چهارم دانشکده ادبیات دانشگاه هرات را سپری مینمود و تنها دو ماه مانده بود تا تحصیلاتش به سویه عالی به پایان برسد نادیا در امتحانات سمستر اول امسال بهترین و ممتاز ترین شاگرد دانشکده ادبیات هرات شناخته شد.

او امیدوار بود گل دودی مجموعه فرجامینش نباشد.

از مختصات عمده مجموعه گل دودی، می توان به احساس زنانه شعر اشاره کرد؛ حتی اگر امضای شاعر از پايان شعرها برداشته شود، نوع استفاده از واژگان، زاويه نگاه به جهان پيرامون و ارايه تصاوير، افشا کننده هويت زنانه شاعر است.

بن مايه و موضوع بيشتر شعرهای مجموعه گل دودی را، دغدغه ها و دلمشغولی های يک زن شکل می دهد.

هويت زنانه در کلام، با کارهای فروغ فرخزاد در ايران، وارد حوزه شعر فارسی دری شد.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

جنازه مرحومه نادیا انجمن شاعر محبوب اهل هرات روز یکشنبه در چهارمین روز از عید مبارک فطر بعد از ادای نماز با حضور صد هاتن از شاعران نویسنده گان و اساتیدو شاگردان دانشگاه هرات به خاک سپرده  شد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مطالب دوستان در فراق نادیا انجمن

رنگ هستی تو را پرانده اند.

روح الامین امینی

 

قلم را با همه سنگینی اش برداشتم.اما چه تلخ و دردناک، هرکلمه ای را که پیدا میکنم به سرعت از ذهمنم فرار میکند آخر همین چند روز پیش زمزمه شعرش را در انجمن ادبی شنیدم با متانتی همیشگی به پشت تریبیون رفت و بسیار آرام و آهسته شعرش را زمزمه کرد.

چندی بود که کمتر در جلسات انجمن دیده میشد،من میخواهم امروز به یادبودش چیزی بنویسم.

چه کسی فکر میکرد چنین شود؟ به هرکسی که میرسم میگوید آینده درخشانی برایش میدیدم ولی با همه اینها او اکنون چشمانش جز دیواره های تیره گوری نمور را نمیبیند و شاید چندین گل دودی را با خود به دل پر رمز و راز خاک تیره برده باشد.

هر شماره اورنگ که به چاپ میرسید نامش در صدربود و شعرش رنگ و روی دیگری داشت ،قصدم به شکل معمولی تری توصیف کردن بعد از مرگ نیست و یا نوحه سرائی،بلکه واقعیتی بسیار تلخ و دردناک است که با همه تلخی اش حالا خود را به ما قبولانده و مجبوریم باورش کنیم. او که صدر نشین جلسات شعر بود حالا متحمل خروار ها خاک است.

 

از این دست نوشته ها و یادبودها هزاران سودی ندارد و باید صبر کرد تا گذشت زمان انجمن دیگری به وجود آورد ، اگر چه جای هیچ انسانی را هیچ کس جز خود او پر کرده نمیتواند.

 

جنازه خانم نادیا انجمن در حال انتقال از شفاخانه(بیمارستان) به خانه اش.