برگرفته از وبلاک قلم

 

روز مادر ملکه جشن های جهان


 

در بین روزها و جشن های خاص در جهان، روز مادر جایگاه ویژه ای دارد و در همه کشورها تقریباً به یک شکل برگزار می شود: همه تلاش می کنند با دادن هدیه ای مادر خود را خوشحال کنند. هر چند در تمامی کشورها عده ای در این مورد هم عقیده اند که روز مادر به نمایشی صرفاً مادی تبدیل شده و هدف اولیه آن فراموش شده است. تاریخ و سنن برگزاری این جشن در کشورهای جهان متفاوت اما اصل آن در همه جا یکسان است: روز مادر برای بزرگ و کوچک موقعیتی است برای ابراز عشقی که نسبت به مادر خود دارند

● روز مادر در آلمان
بیش از ۷۵ سال است که روز مادر در دومین یکشنبه ماه مه برگزار می شود. در این روز استثنایی اهدای گل بسیار اهمیت دارد گل فروش ها این روز را بی وقفه کار می کنند! فرزندان از صبح کارهای خانه را انجام می دهند. ابتدا یک صبحانه عالی برای مادر به رختخواب می آورند، سپس او را به گردش می برند و با یک شام خوب روز را به پایان می رسانند.
امریکا
امریکایی ها در ابتدای قرن بیستم دومین یکشنبه ماه مه را رسماً روز مادر نام نهادند و در خلال جنگ جهانی اول آن را گسترش دادند. در این روز فرزندان به نزد مادر، مادربزرگ یا خاله خود می روند. کارت تبریک جایگاه ویژه ای دارد. کارت ها روی لبه شومینه یا روی بوفه ردیف می شوند با یک پیام اصلی روی همه آنها: برای بهترین مادر، مادربزرگ یا خاله یا دوستت دارم مادر. صبحانه در رختخواب نیز جزیی از مراسم است. در این روز، مامان حق دارد تا ظهر بخوابد!
● مکسیکو
مکزیکی ها همیشه روز ۱۰ مه را برای مادران جشن می گیرند! آنها به مادرشان هدیه بسیار عجیبی می دهند: serenata. در نیمه شب ۹ مه جوان ها دور هم جمع می شوند و شروع به اجرای موسیقی خانه به خانه می کنند. آنها با گیتار آهنگ ویژه این روز را می نوازند و منتظر می مانند تا مادر عزیزشان در را به روی آنها باز کند، سپس آب میوه می نوشند و به خانه دیگری می روند و نغمه های شبانه را به افتخار مادر از سر می گیرند. معمولاً اجرای مراسم از ۱۱ شب تا ۶ صبح ادامه می یابد و به طور متوسط جوانان به ۱۷ خانه سر می زنند!
هسپانیا
جشن مادر اولین یکشنبه ماه مه برگزار می شود. این روز موقعیتی است برای اهدای هدایای فراوان به مادر، به ویژه رفتن به رستوران با خانواده. مادر در این روز آشپزی نمی کند. رستوران ها نیز با اهدای یک شاخه گل به مادران، در این جشن سهیم می شوند! در این کشور بسیار کاتولیک ماه مه، ماه مریم مقدس نیز است. در دهکده های دورافتاده، اسپانیایی ها اغلب برای رفتن به کلیسا گل می چینند و گل ها را به مریم مقدس سمبل مقام مادری هدیه می دهند.
● انگلستان
انگلیسی ها چهارمین یکشنبه بهار را برای مادران جشن می گیرند. Simnel Cake شیرینی مخصوص این روز است. دسته گل و کارت تبریک هدیه یی است که مادران حتماً از آن بهره مند می شوند.
ایتالیا
در ایتالیا روز مادر دومین یکشنبه ماه مه برگزار می شود. ماه مه، ماه بزرگداشت مریم مقدس و مقام مادری است. بچه ها در این ماه در مدرسه کارهای دستی (دسته گل، نقاشی و) درست می کنند و به افتخار مادرشان شعر و سرود می خوانند. در رادیو و تلویزیون، مردم صدای خوانندگان بزرگ (انریکو کروزو، آرامندوتا جولی و) را می شنوند که به افتخار مقام مادر می خوانند! در چند سال اخیر، به مناسبت روز مادر همچنین روز زن، ۸ مارس هر سال، گل فروشان با فروش دسته گل هایی که قسمتی از پول آن صرف کمک به سازمان های خیریه می شود در پیشگیری و درمان سرطان های خاص زنان سهیم می شوند.

● برازیل
برزیلی ها در دومین یکشنبه ماه مه از مادرانشان قدردانی می کنند. این روز موقعیتی است برای مهمانی های بزرگ خانوادگی که همه مادران یک فامیل را دور هم جمع می کند (مادران، مادربزرگ ها، مادرزن ها و مادرشوهرها، عروس ها و). توجه و احترام نسبت به مقام مادر متنوع است (ترانه ها، اشعار، هدایا). در این روز، برانگیختگی احساسات به حدی است که برخی از مادران به پهنای صورت اشک می ریزند.
● بلژیک
روز مادر معمولاً دومین یکشنبه ماه مه برگزار می شود. بلژیک در این مورد از امریکا تقلید کرده است. اما تاریخ برگزاری روز مادر در همه مناطق بلژیک یکی نیست. مثلاً در برخی مناطق بلژیک روز مادر ۱۵ اوت، روز ماری (Marie) برگزار می شود.
● جمهوری چک
روز مادر که دومین یکشنبه ماه مه برگزار می شود در زمان انقلاب مخملی و سقوط کمونیست دوباره احیا شد یعنی از زمان تقسیم چکسلواکی به دو کشور چک واسلواکی. در دوره کمونیسم چکسلواک ها تنها روز زن (۸ مارس) را جشن می گرفتند و روز مادر به سیاهچال فراموشی سپرده شده بود. چک ها اکنون زمان از دست رفته را جبران می کنند. به افتخار مادر، فرزندان از کلاس اول تا آخر دبیرستان جشن کوچکی در مدرسه برگزار می کنند و با اهدای شیرینی، هدیه و گل مادران را غرق در شادی می کنند.
پولیند
روز مادر مانند بسیاری از کشورها اولین یکشنبه ماه مه برگزار می شود. در زمان رژیم کمونیستی این جشن بخشی از ابراز هویت مجارها بود.در مدرسه بچه ها کاردستی های مخصوص درست می کنند و شعرهای زیبا حفظ می کنند. شعر مادر (mama) ساندور پتوفی (sandor petofi) قهرمان میهن پرست و یکی از بزرگترین شاعران مجار قرن نوزدهم اغلب قلب مادران این کشور را به لرزه می اندازد! شهرها در این روز شور و حال دیگری می یابند با بارانی از گل ریتم آهنگ کنسرت ها تئاترهای خیابانی و رقابت های ور