رسیدن به آسمایی: 16.09.2007 ؛ تاریخ نشر در آسمایی : 16.09.2007

غوث الدین میر

همایش  هشتصدمین سال تولد مولانا

 در شهر وین

به روز 3 سنبله سال روان خورشیدی برابر 25 اگست 2007 م شهر وین ، پایتخت جمهوری اتریش شاهد همایش بزرگ علمی به احتفال بزرگداشت از شخصیت و آثار حضرت خداوندگار بلخ ، مولانا جلال الدین محمد بلخی ـ رومی بود . در این گردهمایی که از سوی کانون فرهنگ افغان در اتریش در یکی از سالون های باشکوه شهر زیبای وین بر گزار شد پژوهشگر شناخته شده وطن دکتور عبدالغفور روان فرهادی ، دکتور عبدالطیف ناظمی ، دکتور هادی سعیدی کیاسری ، دکتور حمیرا نگهت دستگیر زاده ، دیپلیوم انجینیر عمر محسن زاده و شماری از شخصیت های فرهنگی و اجتماعی افغانستان ، اتریش ، ایران ، ترکیه ، هند ، تاجیکستان ف پاکستان و نماینده گان سازمان های فرهنگی اتریش شرکت نموده بودند .
حضور پژوهشگران سرشناس و مولانا شناسان برجسته در این نشت علمی به اهمیت و اعتبار همایش افزود .
محفل با تلاوت آیات قرانی توسط محترم سید اشرف و قرائت پیام شاد باش هیات ریسه کانون فرهنگ افغان در اتریش توسط محترم غوث الدین میر ریس آن کانون گشایش یافت .
در بخش اول همایش که محترم پوهنمل دکتور غلام محمد محسن زاده معاون کانون فرهنگ افغان در اتریش و مدیر مسوول فصلنامه اندیشه گرداننده گی و ریاست آن را به عهده داشت دکتور روان فرهادی در باره ،، رابطه شمس و مولانا ،، ـ دکتور عبداللطیف ناظمی پیرامون ،، برخی ویژه گی ها در دیوان کبیر ،، ـ دکتور حمیرا نگهت دستگیر زاده اندر باب ،، تنوع غزل در دیوان کبیر شمس ،، ـ دکتور هادی سعیدی کیاسری ریس انجمن نویسنده گان ایران در باره ،، نقد صوفی از نظر مولانا ،، ت محترم دپلیوم انجینر عمر محسن زاده در باره زنده گی و آثار مولانا بزبان المانی سخنرانی نمودند .
سخنرانان این محفل علمی برخی از جهات ناشناخته شده در زنده گی و آثار مولانا را مورد برسی و قرار دادند که طرف علاقه حاظرین این نشست قرار گرفت .
سخن رانان دیگری نیز برای این همایش ثبت نام و مقالاتی را تهیه نموده بودند که نسبت کمی وقت موفق به خوانش آن نشدند . مدیر مسوول فصلنامه اندیشه آقای دکتور محسن زاده تعهد نمود تا تمامی مقالاتی را که برای این همایش تهیه و تا حال در اختیار شان قرار گرفته است را در شماره ویژه فصلنامه اندیشه بصورت مکمل آن به چاپ برساند .
گردهماهی وین در یک سطح عالی تدارک دیده شده و نشاندهنده کار دقیق و مسولانه سازمانده گان این نشست با شکوه فرهنگی میباشد . نمایش تندیس بزرگ حضرت خداوندگار بلخ از کار های هنری جناب وکیل احمد نشات پیکر تراش برازنده و مستعد کشور بر زیبایی و اهیمت این همایش افزود .
جناب نشات حدود شش ماه قبل دست بر آفرینش پیکره نیم تنه از حضرت مولانای بلخ زده و با استفاده از دها نقاشیی که در مورد مولانا جلال الدین بلخی در اختیار داشت پیکره باعظمت و زیبایی را تهیه نماید .
پس از آن که گرداننده همایش شناسنامه مختصر جناب نشات را بیان نمودند ، محترم روان فرهادی ، لطیف ناظمی و غوث الدین میر رییس کانون روی ستیژ حاظر شدند . در این اثنا طنین آواز ملکوتی استاد مهوش با سرود ،، بشنو از نی چون حکایت میکند ... ،، همه جا را فرا گرفت و جناب روان فرهادی و لطیف ناظمی از روی این تندیس پرده برداشتند . حاظرین همه به پا خاستند و بر نشات و سر انگشتان سحر آفرین وی تحسین گفتند .
آقای نشات هفت پیکره کوچکی از حضرت خداوندگار بلخ را بخاطر ارج گزاری به خدمات فرهنگی هفت تن از دانشمندان افغانی تهیه نموده اند که در این نشست دو تای آن را برای دکتور روان فرهادی و لطیف ناظمی اهدا نمودند . وهمچنان بپاس خدمات شایعان محترم غوث الدین میر پیکره کوچکی از بودا را به وی اهدا نمود.

در بخش های از این نسشت از پیام های شاد باش محترم دکتور هاینس فیشر ریس جمهور ، دکتور الفرید گوزن باور صدراعظم ، وزیر امور داخله اتریش ، ریس کمیسون ملی یونسکوی اتریش ، دکتور ظاهر عزیر سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در مقر یونسکو ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش ، ریس اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان محترم داکتر احمد غوث زلمی ، دکتور اله یاری کارگدان و نویسنده برجسته ایران عنوانی شرکت کننده گان این نشست یاد آوری به عمل آمد.
در قسمت اخیر بخش اول برنامه به سوالات شرکت کننده گان همایش توسط محترم روان فرهادی ، خانم دستگیر زاده و لطیف ناظمی پاسخ ارایه شد .
در بخش دوم برنامه که پس ار یک وقفه نیم ساعته با سخنرانی کوتاه محترم عبدالرب ابراهیمی مسووول شعبه فرهنگ و هنر کانون گشایش یافت ، طنز نویس برجسته کشور محترم هارون یوسفی به معرفی برنامه شعر و مویسقی ای همایش پرداخته و از خانم مستوره یوسفی دعوت نمود تا چند غزلی از حضرت مولانا را با صدای گیرا شان دکلمه نمایند .سپس خانم سیمین مشرف ، عبدالله افضلی و محترم ظریف چند شعری را به خوانش گرفتند.
پارچه های زیبای و ابتکاری رقص سماع توسط خانم ماندنا علوی کیا و گروپ رقص ـ تن ـ از کشور یونان و چنر سرود زیبا از خانم زهره جویا از البوم ،، چهار راه عشق ،، به زیبای و شکوه محفل افزود .
در بخش اخیر این نشست غزل خوان ورزیده و حنجره طلایی وطن محترم محبوب الله محبوب به همراهی سلطان الکوزی به اجرای چند پارچه غزل از دیوان کبیر پرداختند . کمپوز و ترتبیب این غزل ها از ساخته های محترم محبوب بود که برای بار اول آنرا در این نشست اجرا نمود . در پایان برنامه هنرمند سرشناس کشور محترم داود سرخوش بااجرا چندآهنگ به زیبائی محفل افزودو
محفل حوالی ساعت دوازده شب به پیان رسید .
درپایان محفل محترم سعید فرید یکی ازمهاجرین افغان در شهر وین به پاس خدمات شایعان محترم غوث الدین میر چه در راستای فرهنگی وچه در راستای خدمات اجتماعی به محترم منظره زیبای از روضه مزارشریف را طوری تحفه اهدا نمودن که با اظهار سپاس پذیرفته شد.
در یک بررسی اجمالی میتوان گفت که سازماندهنده گان این همایش با وجود محدودیت های پولی و تخنیکی و دوری از وطن کار بس بزرگی و در خور ستایشی را در زمینه شناسایی فرهنگ و تمدن کشور و حوزه فرهنگی مان انجام داده و توانسته است تا زمینه پیوند و اشتراک مساعی فرهنگ دوستان سایر کشور ها را نیز فراهم آورد.