15 اگست 2015

فلم "مینه ی سرگردان"

از یوسف بره کی نویسنده و کارگردان افغان - کانادایی به زودی در هالیند و اتریش به نمایش گذاشته میشود

 

 

یوسف بره کی نویسنده و کارگردان فلم "مینه ی سرگردان" حین پذیرش جائزه ی "لینداله تریسی" از جشنواره ی بین المللی "هات دکس" تورنتو، کانادا 2015

یوسف بره کی نویسنده و سینماگر جوان افغان کانادایی که سال 2013 با پایان مؤفقانه ی آموزش عالی در رشته ی فلم و کارگردانی در دانشگاه یارک و همبرکالج تورنتو، وارد  کارزار عملی هنر سینما شد. او اینک پس از دوسال توانست که با ساختن نخستین فلم بلند هنری اش "مینه ی سرگردان" برایش نام و جایگاه شامخی در جهان سینما باز نماید. ازاین سبب خواستیم برای شناخت بیشتر و بهتر از وی فشرده نوشتارکنونی را بروز دهیم.

یکی از پوستر های بزرگ نمایشات فلم "مینه ی سرگردان" در افغانستان

یوسف که اکنون 25 سال دارد، از 12 سالگی به نوشتن داستان، قصه و نقد فلم آغاز کرده است. او در باره ی تاریخ، ادبیات، دین و آیین افغانستان مطالعات گسترده یی داشته است.

یوسف بره کی نویسنده و کارگردان فلم "مینه ی سرگردان"

یوسف در سال 2011 با نوشتن و کارگردانی فلم کوتاه "نامزد" یا "دیرکاندایدات" به زبان آلمانی که کار تزس یا فراغتش بود، همزمان با پایان با افتخارتحصیلات در همبرکالج،  این فلم در آپریل 2012 بحیث 10 فلم مؤفق کوتاه دانشجویی کانادا برگزیده شد و به دنبال آن در سال 2013 توانست که در جشنواره ی جهانی فلم مونترآل حائز عالیترین جائزه ی بخش فلم های دانشجویی آن جشنواره گردد.

یوسف از سال 2012 به نوشتن یک فلمنامه برای نخستین فلم بلند هنری اش در مورد افغانستان پرداخت که آنرا با  انجام مسافرت به کابل و چند ولایت در سال 2013 بیش از پیش متبلور ساخت که سرانجام در جنوری سال 2014 به یک فلمنامه ی نهایی برای تولید فلم "مینه ی سرگردان" آماده شد.

شماری از همکاران و نقش آفرینان در سالون نمایشات ریاست افغان فلم، کابل

 

رسیدن به مرحله ی انتخاب تیم کاری و نقش آفرینان برای فلم "مینه ی سرگردان" خود یکی از چالش هایی بود که بازهم به یاری و مشوره های تنی چند از دوستان فرهیخته سینماگر در افغانستان حل و فصل شد. در اینجا جای آن دارد که از میرویس رکاب متصدی استدیوی موج نو، از سینماگر شهیر و دوست عزیزمان صدیق برمک، از ریاست افغان فلم برای همکاری ها و مشوره هایشان پیش از آغاز تولید، و در بخش فراهم سازی زمینه های اداری و امنیتی از وزارت امور داخله، از قوماندانی پولیس شهر کابل و حوزات چندگانه ی پولیس آن قوماندانی در جریان تولید و از اتحادیه ی سینماگران به ریاست سینماگرنامدار جوانشیر حیدری، سینمای آریوب و از شخص کریم الله خان متصدی آن سینما و همکارانش پس از تولید اظهار سپاس و قدردانی گردد.

شماری از همکاران و نقش آفرینان در برابر ساختمان ریاست افغان فلم، کابل

یوسف با نوشتن فلمنامه ی "مینه ی سرگردان" که نتیجه ی مطالعات چند سال رویدادهای افغانستان و مشاهدات شخص خوداش از دید و بازدیدهایی که از افغانستان داشته است، کوشیده تا داستان این فلم را از زنده گی واقعی مردم در آنجا و مشخصا در باره ی سرنوشت یک دختر 12 ساله ی دست فروش خیابانی در شهر کابل در قالب به شیوه ی خاص میان مستند و هنری تجسم نماید.

فرزانه نوابی در نقش "مینه"

ظهور آنی یوسف در جهان سینما به ویژه بحیث یک سینماگر بسیار جوان افغان کانادایی برای بسیاری از سینماگران درون و برون کشور شگفتی آورد بوده است. گرچه این واقعیت یک امر پذیرفته شده ی عام است که پا گذاشتن به جهان سینما ممکن است بسیار آسان و برای هرکس قابل دسترسی باشد، ولی به بالنده گی رسیدن آنی در آن عرصه یک امر بسیار دشوار و زمان گیر است. ولی این پیشرفت برای یوسف پیمودن پله های آغازین نردبان بسوی تعالی در هنرسینماست نه اوج آن.

یوسف بره کی با حشمت الله فنایی هنرپیشه ی شهیر کشور و یکی از نقش آفرینان فلم "مینه ی سرگردان" در جریان شوتینگ، کابل آپریل 2014

اگر یک کرونولوژی مختصری از ظهور و به شهرت رسیدن فلم "مینه ی سرگردان" ارائه کنیم، شوتینگ این فلم در پایان ماه آپریل 2014  در شهرکابل آغاز گردید و به مدت 19 روز ادامه داشت که در پایان ماه می همانسال "پیش تولید" آن به شهر تورنتوی کانادا انتقال داده شد. در اوایل ماه جون 2014 جریان تولید آن آغاز گردید که تا پایان ماه اگست و اوایل ماه سپتامبر سال 2014 به پایان رسید. این فلم در ماه سپتامبر همانسال به نخستین جشنواره ی بین المللی (به برلیناله) آلمان ارسال گردید، که خوشبختانه در ماه جنوری 2015 از سوی آن جشنواره در بخش "جنریشن" برگزیده شد. فلم مینه ی سرگردان در ماه فبروری 2015 برای 4 مرتبه در آن جشنواره به نمایش رفت که افتتاحیه ی آن برابر با روز 12 فبروری 2015 بود.

 

فلم مینه ی سرگردان نامزد دو جائزه (کریستال بیر و نخستین فلم بلند هنری یک کارگردان) گردید. فلم مینه ی سرگردان در جشنواره ی برلین بسیار خوب درخشید و مورد توجه جدی رسانه ها در پوشش های خبری آنها و سینماگران مطرح قرار گرفت.

عکس از 65مین جشنواره بین المللی فلم برلین 2015

 از راست به چپ: آصف بره کی (پرودیوسر)، اندریو کورگی (پرودیوسر)، فرزانه نوابی (مینه)، یوسف بره کی (نویسنده و کارگردان) و شاه ولی نوابی یکی از نقش آفرینان و پدر فرزانه

مینه ی سرگردان در ماه می همین سال در بخش رقابت اصلی 55مین جشنواره ی بین المللی فلم "زلین" جمهوری چک برگزیده شد که با 2 نمایش در پایان جشنواره مؤفق به دریافت دو جائزه ی بلندی گردید.

آصف بره کی پرودیوسر هنگام پذیرش یکی از جوائزاصلی از 55مین جشنواره ی بین المللی فلم "زلین" جمهوری چک 2015

همزمان مینه ی سرگردان امسال در جشنواره ی "سارک" سازمان همکاری های منطقوی جنوب شرق آسیا که در شهر کولمبوی کشور سری لانکا به نماینده گی از افغانستان در بخش رقابت اصلی برگزیده شده بود، که در پایان آن جشنواره مؤفق به دریافت جائزه ی بهترین بازیگر آن جشنواره گردید. جائزه از سوی آقای محمد ابراهیم عارفی رئیس عمومی افغان فلم که به نماینده از افغانستان و مینه ی سرگردان درآن جشنواره اشتراک ورزیده بود، پذیرفته شد.

 

درخور یادآوریست که فلم "مینه ی سرگردان" روز 16 ماه آپریل افتتاحیه ی خودرا در شهر کابل افغانستان در سالن ریاست افغان فلم پیروزمندانه سپری کرد و افتتاحیه ی دومش به روز 23 آپریل 2014 در سینما آریوب شهر کابل بازهم با اشتراک تعداد کثیری از سینماگران و دوستداران فلم سپری گردید. مینه ی سرگردان همچنان نمایشات پیروزمندانه ی خودرا در سفارت کانادا، سفارت ایالات متحده ی امریکا و در پایگاه مرکزی قوای ناتو در کابل پشت سر گذشتانده است.

فرزانه نوابی حین تقدیم پوستر فلم "مینه ی سرگردان" به خانم دیبره لاینز سفیر کبیر کانادا در افغانستان می 2015، کابل

و اینک تا دو روز دیگر به تاریخ 16 اگست 2015 "مینه ی سرگردان" بحیث یکی از فلم های برگزیده شده ی رسمی در جشنواره ی سینمای جهان امستردام کشور هالند به نمایش میرود.

پوستر "مینه ی سرگردان" برای جشنواره "نویهایمت" کشور اتریش

از تاریخ 26-30 اگست در جشنواره ی بین المللی"نویهایمت" کشور اتریش میرود.

پوستر "مینه ی سرگردان" برای جشنواره "نویهایمت" کشور اتریش

 و  بازهم بحیث یکی از فلم های رسما برگزیده شده ی 39 مین جشنواره ی جهانی فلم های مونترآل کانادا از تاریخ 27 اگست الی 7 سپتامبر به نمایش میرود.

پوستر "مینه ی سرگردان" برای 39مین جشنواره جهانی فلم مونترآل کانادا 2015 27 اگست الی 7 سپتامبر 2015